
Antidol • Opis Działania • Ulotka
Kodeina + paracetamol
Bez recepty

Podstawowe informacje
| Nazwa handlowa | Kodeina + paracetamol |
| Nazwa międzynarodowa | Kodeina + paracetamol |
| Substancja czynna | Kodeina + paracetamol |
| Dostępność | Bez recepty |
| Droga podania | Doustne |
| Działanie |
Informacje o leku
Co to jest lek Antidol?
Lek Antidol to:
- Preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.
- Zawiera 15 mg kodeiny fosforanu oraz 500 mg paracetamolu w jednej tabletce.
- Stosowany w łagodzeniu bólu, ale nie zaleca się jego stosowania dłużej niż 3 dni.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem.
- Preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.
- Zawiera 15 mg kodeiny fosforanu oraz 500 mg paracetamolu w jednej tabletce.
- Stosowany w łagodzeniu bólu, ale nie zaleca się jego stosowania dłużej niż 3 dni.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem.
Jaki jest skład preparatu Antidol?
Preparat Antidol zawiera:
- 15 mg kodeiny fosforanu.
- 500 mg paracetamolu.
Dodatkowe składniki to: skrobia kukurydziana żelowana, kwas stearynowy, powidon, krospowidon, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna oraz stearynian magnezu.
- 15 mg kodeiny fosforanu.
- 500 mg paracetamolu.
Dodatkowe składniki to: skrobia kukurydziana żelowana, kwas stearynowy, powidon, krospowidon, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna oraz stearynian magnezu.
Jakie są wskazania do stosowania Antidol?
Lek Antidol jest wskazany do:
- Łagodzenia bólu o umiarkowanym nasileniu.
- Stosowania w przypadku gorączki.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem.
- Łagodzenia bólu o umiarkowanym nasileniu.
- Stosowania w przypadku gorączki.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem.
Kiedy nie stosować leku Antidol?
Leku Antidol nie należy stosować w następujących przypadkach:
- U osób z nadwrażliwością na paracetamol, kodeinę lub inne składniki leku.
- U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby i nerek.
- U osób z chorobą alkoholową oraz w przypadku niewydolności oddechowej.
- U dzieci poniżej 12. roku życia oraz po zabiegu usunięcia migdałków w związku z bezdechem śródsnym.
Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku wątpliwości.
- U osób z nadwrażliwością na paracetamol, kodeinę lub inne składniki leku.
- U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby i nerek.
- U osób z chorobą alkoholową oraz w przypadku niewydolności oddechowej.
- U dzieci poniżej 12. roku życia oraz po zabiegu usunięcia migdałków w związku z bezdechem śródsnym.
Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku wątpliwości.
Jakie jest dawkowanie preparatu Antidol?
Dawkowanie leku Antidol jest następujące:
- Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: 1-2 tabletki do 4 razy na dobę (maksymalnie 6 tabletek, co odpowiada 3 g paracetamolu i 90 mg kodeiny).
- Młodzież w wieku 12-15 lat: 1 tabletka co 6 godzin (maksymalnie 4 tabletki na dobę).
Nie stosować leku dłużej niż 3 dni. W przypadku braku ustąpienia bólu, należy skonsultować się z lekarzem.
- Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: 1-2 tabletki do 4 razy na dobę (maksymalnie 6 tabletek, co odpowiada 3 g paracetamolu i 90 mg kodeiny).
- Młodzież w wieku 12-15 lat: 1 tabletka co 6 godzin (maksymalnie 4 tabletki na dobę).
Nie stosować leku dłużej niż 3 dni. W przypadku braku ustąpienia bólu, należy skonsultować się z lekarzem.
Jakie środki ostrożności należy zachować podczas stosowania Antidol?
Podczas stosowania leku Antidol należy zachować szczególne środki ostrożności w następujących przypadkach:
- Pacjenci z astmą oskrzelową, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
- Osoby starsze, zwłaszcza z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
- Pacjenci z historią uzależnienia od alkoholu lub leków.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku w powyższych sytuacjach.
- Pacjenci z astmą oskrzelową, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
- Osoby starsze, zwłaszcza z zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
- Pacjenci z historią uzależnienia od alkoholu lub leków.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku w powyższych sytuacjach.
Co zrobić, jeśli pominę dawkę leku Antidol?
Jeśli pacjent pominie dawkę leku Antidol, powinien:
- Przyjąć pominiętą dawkę tak szybko, jak to możliwe, jeśli zbliża się czas kolejnej dawki.
- Nie przyjmować podwójnej dawki, aby uzupełnić pominiętą.
- Jeśli zbliża się czas następnej dawki, należy pominąć pominiętą i kontynuować regularny schemat dawkowania.
W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
- Przyjąć pominiętą dawkę tak szybko, jak to możliwe, jeśli zbliża się czas kolejnej dawki.
- Nie przyjmować podwójnej dawki, aby uzupełnić pominiętą.
- Jeśli zbliża się czas następnej dawki, należy pominąć pominiętą i kontynuować regularny schemat dawkowania.
W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Kto jest podmiotem odpowiedzialnym dla leku Antidol?
Podmiotem odpowiedzialnym dla leku Antidol jest Sandoz GmbH, z siedzibą w Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.
Najczęściej zadawane pytania
Czy można stosować lek Antidol podczas karmienia piersią?
Stosowanie leku Antidol w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. Paracetamol, kodeina i jej metabolit, morfina, przenikają do mleka kobiecego.
Zaleca się konsultację z lekarzem przed zastosowaniem leku w czasie karmienia piersią.
Zaleca się konsultację z lekarzem przed zastosowaniem leku w czasie karmienia piersią.
Czy lek Antidol powoduje bóle głowy?
Tak, lek Antidol może powodować bóle głowy jako jedno z możliwych działań niepożądanych.
Jeśli bóle głowy są uciążliwe lub występują często, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Jeśli bóle głowy są uciążliwe lub występują często, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Antidol?
W przypadku przedawkowania leku Antidol należy:
- Natychmiast zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala, nawet jeśli nie występują objawy.
- Zabrać ze sobą opakowanie leku, aby personel medyczny miał pełne informacje o przyjętej dawce.
- Nie czekać na pojawienie się objawów, ponieważ ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby może wystąpić z opóźnieniem.
Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, zawroty głowy i senność.
- Natychmiast zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala, nawet jeśli nie występują objawy.
- Zabrać ze sobą opakowanie leku, aby personel medyczny miał pełne informacje o przyjętej dawce.
- Nie czekać na pojawienie się objawów, ponieważ ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby może wystąpić z opóźnieniem.
Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, zawroty głowy i senność.
Jakie są zalecenia dotyczące stosowania leku Antidol u dzieci i młodzieży?
Zalecenia dotyczące stosowania leku Antidol u dzieci i młodzieży są następujące:
- Lek nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat z powodu ryzyka toksyczności opioidów i ciężkich zaburzeń oddychania.
- U młodzieży w wieku 12-15 lat należy stosować ostrożnie, a maksymalna dawka dobowa kodeiny nie powinna przekraczać 240 mg.
- Nie stosować leku w łagodzeniu bólu po zabiegu usunięcia migdałków w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu.
Zaleca się konsultację z lekarzem przed zastosowaniem leku u dzieci i młodzieży.
- Lek nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat z powodu ryzyka toksyczności opioidów i ciężkich zaburzeń oddychania.
- U młodzieży w wieku 12-15 lat należy stosować ostrożnie, a maksymalna dawka dobowa kodeiny nie powinna przekraczać 240 mg.
- Nie stosować leku w łagodzeniu bólu po zabiegu usunięcia migdałków w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu.
Zaleca się konsultację z lekarzem przed zastosowaniem leku u dzieci i młodzieży.
Czy lek Antidol można łączyć z kawą?
Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do łączenia leku Antidol z kawą.
Jednakże, ze względu na zawartość kodeiny, zaleca się ostrożność i monitorowanie reakcji organizmu, ponieważ kofeina może wpływać na układ nerwowy. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jednakże, ze względu na zawartość kodeiny, zaleca się ostrożność i monitorowanie reakcji organizmu, ponieważ kofeina może wpływać na układ nerwowy. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy lek Antidol wpływa na płodność?
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy lek Antidol uzależnia?
Tak, lek Antidol może prowadzić do uzależnienia, szczególnie przy regularnym i długotrwałym stosowaniu.
Zaleca się stosowanie leku tylko doraźnie i zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia. W przypadku obaw dotyczących uzależnienia warto skonsultować się z lekarzem.
Zaleca się stosowanie leku tylko doraźnie i zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia. W przypadku obaw dotyczących uzależnienia warto skonsultować się z lekarzem.
Jak długo ważna jest recepta na lek Antidol?
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak długo działa pojedyncza dawka leku Antidol?
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Postać i dawkowanie
Tabletki
10 sztuk
Inne leki
Herbapect
- Substancja czynna:
- Ziele tymianku, Korzeń pierwiosnka lekarskiego, Sulfogwajakol
- Dostępność:
- Bez recepty
- Postać:
- Syrop 498 mg + 349 mg + 87 mg
Aviomarin
- Substancja czynna:
- Dimenhydramina
- Dostępność:
- Bez recepty
- Postać:
- Tabletki 5 mg
Acard
- Substancja czynna:
- Kwas acetylosalicylowy - enzym
- Dostępność:
- Bez recepty
- Postać:
- Tabletki dojelitowe powlekane 75 mg, 150 mg, 300 mg